Qytetet më të famshme të botës janë fotografuar shumë herë, por kurrë më parë kështu. Ekipi filmik rus AirPano ka kapur pamje panoramike 3D gjatë natës të disa nga destinacioneve më të njohura. Singapori, Shangai, Dubai, Lisbona, Moska dhe Roma janë fotografuar në 360 gradë. Në mënyrë që të kapnin çdo kënd të mundshëm për…

Psikologji – Jeni në rrugëtimin e gjatë dhe të lodhshëm të arritjes së një synimi madhor që i keni vënë vetes? Mësoni si të qëndroni të motivuar dhe si të arrini gjithçka që ju shkon në mendje Çdo ditë keni mundësinë t’i afroheni më shumë përmbushjes së synimeve tuaja. Nëse i shihni gjërat si të vështira…

Cila është kafsha më e ngadaltë sipas jush? Të gjithëve fillimisht na vjen në mendje breshka, por nëse e mendoni më mirë ka edhe disa kafshë të tjera që ia kalojnë breshkës…në ngadalësi. Qukapiku amerikan Bëhet fjalë për shpendin më të ngadaltë në botë. Ai fluturon vetëm me 8 kilomtra në orë. Kërmilli Ai lëviz…

Gjeologjikisht, Kauai është ishulli më i vjetër i Havait, që magjepsë me pamjet mahnitëse. Me një lartësi mbidetare prej 1,598 metrash, Kawaikini është maja më e lartë në këtë ishull vullkanik, i cili është i njohur edhe si Ishulli Kopsht, për shkak të vegjetacionit të shumtë, respektivisht peizazhit të gjelbër. Në të gjenden disa prej…

Sa peshon një re? Një grumbull resh mund të mbajë rreth 550 tonë ujë. “Ose, nëse doni ta krahasoni me diçka që kuptohet më lehtë… përfytyroni elefantët”,—thotë meteorologia Pegi lë Mon. Po të supozojmë se një elefant peshon rreth gjashtë ton, atëherë uji që ndodhet vetëm në një grumbull të zakonshëm resh peshon sa 100…

Një fshat i tërë në North Yorkshire në Angli është dalë në shitje për një çmim prej 25 milionë euro, raporton BBC. West Heslerton, në afërsi të Maltonit, ka 21 rezidenca, pub, pompë benzine, 43 shtëpi dhe 2.116 hektarë tokë, transmeton Koha.net. Ky fshat është në pronësi të një familje që më shumë se 150…

‘Reddit’, e ka përpiluar një listë të shkurtër me disa gjëra që ju asnjëherë nuk duhet t’i kërkoni në Google. Paraprakisht duam të ju tregojmë se disa nga këto gjëra janë pak edhe të gërditshme. Sidoqoftë, më poshtë listën me gjërat që nuk duhet t’i kërkoni në Google: 1) “Fournier” Lojtari i famshëm i ‘Orlando…

Pas çdo sezoni garues, World Cat Federation publikon listën e vet të maceve më të bukura në botë. Macet më të bukura marrin ftesën për pjesëmarrje në ekspozitën finale me emrin WCF Olymp, ku garojnë në mes vete për trofetë prestigjioze vjetore. Më posht mund të shihni macet bukuroshe të zgjedhura për vitin 2015. /koha.net/

Epoka e mjeteve të udhëtimit supersonik mund të jetë shumë afër. NASA ka bërë të ditur se ka lidhur një kontratë prej 20 milionë dollarësh me Lockheed Martin. Kjo e fundit do të bëjë një projektim paraprak për një avion të qetë që do të fluturojë më shpejt se shpejtësia e zërit. Testimi do të…